ŞUAN MOBİL GÖRÜNÜMDESİNİZ! - MASAÜSTÜ GÖRÜNÜME GEÇMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaydı Düzenle
Ross Daly ve Kelly Thoma, perküsyonda Şakir Ozan Uygan eşliğinde Çağdaş Modal müzik türüne ait kendi bestelerini içeren bir program sunacaktır. Bu besteler onun Kuzeybatı Afrika’dan Hindistan’a kadar uzanan modal müzik yolculuğunu yansıtıyor.
Sahnelerde “Dünya Müziği” kavramı henüz ortaya çıkmadan önce, bazı kişiler dünyadaki müzikal geleneklerin değerini ve çeşitliliğini anladılar ve hayatlarını bu çalışmalara adadılar. İşte onlardan biri Ross Daly.
İrlanda asıllı olmasına rağmen, hayatını dünyanın birçok farklı yerinde araştırmaya adaması ve 35 yıldır Girit adasında yaşaması ile hiçbir etnik tanımlamaya sığmıyor. Ross Daly, çok erken yaşlarda müziğin kendi deyimiyle ‘kutsal diyalogun dili’ olduğunu keşfetti.

Bu diyalog onu yaşamı boyunca aradığı müzikal örnekleri bulduğu Orta Doğu, Orta Asya ve Hindistan’a yöneltti. Bu kültürlerdeki müziğin yalnızca kişlerin kendini ifade etme aracı olmadığını, aynı zamanda kişiler arasını sınırları aşarak iletişimi sağladığını gördü.

Bu keşif Daly’nin hayatını değiştirdi ve hayatını bu müzikal gelenlerin derinliklerinde ki sırları ve kompozisyon sanatını araştırmaya adadı. Daha sonra makam geleceğinde dünyanın en önemli ustaları ile çalışarak yoğun şekilde seyahat etti. 1975 yılından bu yana, zengin muzikal çeşitliliğe sahip Girit adasının uluslararası alanda tanınan, önde gelen müzisyenlerinden olarak kabul ediliyor.
1982 yılında Girit’te, dünyanın dört bir yanından gelen usta müzisyenlerin seminerler ve atölyeler verdiği, seyahatleri sırasında edindiği 250 enstrumanın sergilendiği daimi bir müzeye sahip Labirent Müzik Atölyesi’ni kurdu. Müzisyenler ve öğrencilerin buluşma noktası olan, makam ve gelenesel müzik alanında bugün Yunanistan’ın önde gelen kurumu olarak kabul edilmektedir.

KELLY THOMA
1995 yılında Ross Daly ile çalışmaya başlayan Kelly Thoma  3 yıl sonra kurdukları Labirent grubu ile Avrupa, Asya, Avustralya ve ABD’de konserler verdi ve farklı geleneklerden gelen müzisyenlerle birçok projede yer aldı.
Labirent Müzik Atölyesi’nin bir üyesi olarak Trio Chemirani, Ömer Erdoğdular, Derya Turkan, Zohar Fresco, Efren Lopez, Pedram Khavar Zamini, Dhruba Ghosh, Ballake Sissoko, Erdal Erzincan, Mehmet Erenler, Yurdal Tokcan, Mayu Shviro, Ustad Mohammed Rahim Khushnawaz gibi birçok müzisyenle birlikte çaldı.
Ross Daly’nin Ross Daly Quartet, Seyir, Iris, White Dragon, Tokso Folk String Quartet projelerinde ve Carnegie Hall, Theatre de la Ville, Queen Elizabeth Hall, San Francisco WMF, Rainforest WMF, Womadelaide, Rudolstadt ve daha birçok önemli sahne ve festivallerde çaldı.
Atina Üniversitesi İngiliz Edebiyatı ve Rallou Manour Dans okulundan mezun olan Thoma katkı sağladığı onlarca albümün yanısıra Anamkhara, 7Fish, As The Winds Die Down gibi kendi bestelerinden oluşan albümler yayınladı.

Ross DALY (lyra, tarhu, rabab, bağlama)
Kelly THOMA (lyra)
Şakir Ozan UYGAN (perküsyon)

Yorum

Ad

false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: Ross Daly & Kelly Thoma // 30 Kasım 2019 // Aziz Vukolos Kilisesi
Ross Daly & Kelly Thoma // 30 Kasım 2019 // Aziz Vukolos Kilisesi
Ross Daly ve Kelly Thoma, perküsyonda Şakir Ozan Uygan eşliğinde Çağdaş Modal müzik türüne ait kendi bestelerini içeren bir program sunacaktır. Bu besteler onun Kuzeybatı Afrika’dan Hindistan’a kadar uzanan modal müzik yolculuğunu yansıtıyor.Sahnelerde “Dünya Müziği” kavramı henü
https://1.bp.blogspot.com/-1dfASWFVm9Y/XeBsFN0JRoI/AAAAAAAAUAw/V_DvYgf6RkQp2r29FIzzo6Ax_YaGoBvOwCLcBGAsYHQ/s200/trgster.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-1dfASWFVm9Y/XeBsFN0JRoI/AAAAAAAAUAw/V_DvYgf6RkQp2r29FIzzo6Ax_YaGoBvOwCLcBGAsYHQ/s72-c/trgster.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
https://www.izmirmag.net/2019/11/ross-daly-kelly-thoma-30-kasm-2019-aziz.html
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/2019/11/ross-daly-kelly-thoma-30-kasm-2019-aziz.html
true
152627421149418996
UTF-8