ŞUAN MOBİL GÖRÜNÜMDESİNİZ! - MASAÜSTÜ GÖRÜNÜME GEÇMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaydı Düzenle
İnciraltı Tiyatro Günleri -  Yazan: Ümit Denizer
Reji: Perdeci
Sahne Tasarımı ve Giysiler: Metin Deniz
Kukla Uygulama: Bülent İşcan

Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan oyun; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyor.

Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun tek perdelik yeni oyunu “Adalet, Sizsiniz”; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın muhteşem yorumlarıyla tiyatroya aktarıyor. M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri, “Adalet, Sizsiniz” ile tiyatro severlere ulaşıyor.

Yıllar sonra, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla, tarihe geçmiş bu masumların itibarlarının iade edildiğini vurgulayan oyun; “Perdeci Oyuncular” adını tercih eden yeni bir grup tarafından hazırlandı. Oyunun yönetmenliğini de üstlenen “Perdeci Oyuncular”, ismini, yazılarına “Perdeci” imzasını atan Muhsin Ertuğrul’dan alıyor.

Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldığı ve tam adı “Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)” olan oyun, 2012 yılı Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.


Tüm Halkımız Davetlidir.

Yorum

Ad

false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: Adalet Sizsiniz // 26 Temmuz 2019 // İnciraltı Açıkhava Amfi Tiyatrosu
Adalet Sizsiniz // 26 Temmuz 2019 // İnciraltı Açıkhava Amfi Tiyatrosu
İnciraltı Tiyatro Günleri -  Yazan: Ümit DenizerReji: PerdeciSahne Tasarımı ve Giysiler: Metin DenizKukla Uygulama: Bülent İşcan Ümit Denizer’in kaleme aldığı, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan oyun; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sac
https://1.bp.blogspot.com/-3rrbgjaooSA/XRN9C8wXKPI/AAAAAAAASG8/vGfTmI88SdQCcfiZan5jzChP1IrltHebACLcBGAs/s200/fasdf.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-3rrbgjaooSA/XRN9C8wXKPI/AAAAAAAASG8/vGfTmI88SdQCcfiZan5jzChP1IrltHebACLcBGAs/s72-c/fasdf.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
https://www.izmirmag.net/2019/06/adalet-sizsiniz-26-temmuz-2019-inciralt.html
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/2019/06/adalet-sizsiniz-26-temmuz-2019-inciralt.html
true
152627421149418996
UTF-8