ŞUAN MOBİL GÖRÜNÜMDESİNİZ! - MASAÜSTÜ GÖRÜNÜME GEÇMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaydı Düzenle

Urla’ya 22, İzmir’e ise 55 kilometre mesafede bulunan Yörüklerin yaşadığı Barbaros köyü, denizden uzak mesafede bulunuyor. Gözlerden uzak oluşu ve sakinliği nedeniyle adı pek bilinmez. Ama eşsiz doğasıyla sevimli bir köydür.

Barbaros’un acıklı hikayesi, köy girişindeki anıtla karşılar ziyaretçilerini. Üzerinde 36 ismin yazdığı anıt, Barbaros’tan Çanakkale Savaşı’na giden ve dönmeyenleri simgeler. Çünkü savaştan sadece 4 kişi geri gelmiş, diğerleri şehit olmuştur.


Barbaros köyünün önemli özelliklerinden birisi, Oyuk Korkuluk Festivali’dir. Yaptıkları korkulukları yarıştırıp, sokaklarda sergileyen köylüler, ilginç bulunan festivali, artık geleneksel hale getirmiştir.


Barbaros, belli bir ücret karşılığı karnınızı doyurabildiğiniz Çatkapı Evleri ile de öne çıkmaktadır. Kapılarında ‘Çatkapı Evi’ yazan bu evlere, kapıyı çalıp konuk olabildiğiniz gibi, bazılarında geceleme imkanı da mevcuttur.
Urla’ya 22, İzmir’e ise 55 kilometre mesafede bulunan köye, Urla’dan kalkan otobüslerle ulaşmak mümkündür. Özel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız, Urla’dan Alaçatı istikametine doğru giderken İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün kampüsünün son bulduğu noktadan içeri girmeniz yeterlidir.

Yorum

Ad

false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: Barbaros Köyü
Barbaros Köyü
Yörüklerin yaşadığı Barbaros köyü, denizden uzak mesafededir. Gözlerden uzak oluşu ve sakinliği nedeniyle adı pek bilinmez. Ama eşsiz doğasıyla doğal bir film veya dizi seti görünümündedir
https://1.bp.blogspot.com/-OBcV5s1rE0Q/XNYWuT9B_hI/AAAAAAAARcQ/PnDEdHVyQmYHRwbeo8N0N69ox_rYSKvzACLcBGAs/s1600/dtgf.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-OBcV5s1rE0Q/XNYWuT9B_hI/AAAAAAAARcQ/PnDEdHVyQmYHRwbeo8N0N69ox_rYSKvzACLcBGAs/s72-c/dtgf.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
https://www.izmirmag.net/2019/05/urla-barbaros-koyu.html
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/2019/05/urla-barbaros-koyu.html
true
152627421149418996
UTF-8