ŞUAN MOBİL GÖRÜNÜMDESİNİZ! - MASAÜSTÜ GÖRÜNÜME GEÇMEK İÇİN TIKLAYIN
Kaydı Düzenle

Dünyada 12 ülkede aynı anda başlayan, omurilik felci tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Wings for Life World Run"ın Türkiye ayağı, İzmir'de gerçekleştirildi


Omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Wings for Life World Run"ın Türkiye ayağı, yaklaşık 9 bin kişinin katılımıyla İzmir'de gerçekleştirildi. Dünyanın dört bir yanındaki 12 noktada aynı anda yapılan koşunun startı, Kültürpark Lozan Kapısı'ndan verildi. Tekerlekli sandalyelilerin yanı sıra birçok yaş grubundan katılımcıların yer aldığı koşu, Çiğli-Menemen ve Foça istikametine doğru devam etti.


Koşuya, dünya şampiyonu milli cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı, milli sporcular Kübra Dağlı, Ahmet Arslan, Cem Bölükbaşı ile Wings for Life elçisi Ayşe Tolga, müzisyen Ozan Doğulu ve oyuncular Şebnem Bozoklu, Enis Arıkan, Yağmur Ün, Boncuk Yılmaz, İlayda Alişan, Ece Yaşar ile Itır Esen de katıldı.


Wings for Life World Run İzmir, birbirinden anlamlı görüntülere de sahne oldu. "Bu bacaklar çalışacak arkadaş" isimli kampanya ile adını Türkiye'ye duyuran omurilik felçlisi Alper Patır, yürüteçle yaklaşık 200 metre yürüdü.Organizasyonda yakalama araçlarından birini Türkiye Ralli Şampiyonası'nda 5. kez mutlu sona ulaşan Yağız Avcı, diğerini de Cem Bölükbaşı kullandı.Katılımcıların tüm dünyada aynı anda koşmaya başlamasından 30 dakika sonra, sabit hızla ilerleyen yakalama aracı, sporcuları takip etmeye başladı.


Yakalama aracının yanından geçtiği koşucular için yarış sona erdi. Yakalama aracına en son yakalanan katılımcı, yarıştığı parkurun birincisi olurken, dünyanın farklı noktalarında aynı anda düzenlenen yarışta araca en son yakalanan katılımcı ise global şampiyon ilan edilecek.


Ünlüler de yer aldı
Tekerlekli sandalye kategorisindeki yarışçılar kendilerini itecek ve çekecek kişilerin yardımıyla kilometreleri kat etti. Etkinlikte aralarında motosikletlilerin yanı sıra ünlü sanatçılar Ozan Doğulu, Enis Arıkan,  Şebnem Bozoklu, Itır Esen Yağmur Ün, İlyada Alişan, Ece Yaşar, Boncuk Yılmaz Kantarcı, Ayşe Tolga, milli sporcular Yağız Avcı, Ayşe Begüm Onbaşı, Kübra Dağlı, Ahmet Arslan ve Cem Bölükbaşı gibi isimler de binlerce kişi ile birlikte koştu.


Meydan okudular
Wings for Life World Run İzmir, birbirinden anlamlı görüntülere de sahne oldu. “Bu bacaklar çalışacak arkadaş’ isimli kampanya ile adını Türkiye’ye duyuran omurilik felçlisi Alper Patır yürüteçle yaklaşık 200 metre yürüdü.


Suya balıklama atlama nedeniyle ölümden dönen ve omurilik felçlisi olduktan sonra 30’a yakın adım atma başarısını gösteren ancak yanlış tedavi nedeniyle yeniden omurilik felçlisi olan Serhat Erönal da İzmir’deki koşuda tekerlekli sandalyesiyle yerini aldı. Serhat, iki kez kanserden kurtulan triatlet Can Üstündağ ve Noreason.co  grubundan İbrahim Koyun’un itici gücüyle koştu.


"Koşunun amacı kök hücreyle ilgili klinik çalışmaları desteklemek"
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş, geçen yıl düzenlenen "Wings for Life World Run"a 8 bin kişinin katıldığını, bu sene ise etkinliğe katılım sayısının yaklaşık 10 bin olduğunu söyledi.

Bir omurilik felçlisinin hayatındaki en büyük umudunun bir gün iyileşebilmek olduğunu belirten Baş, "Koşunun amacı kök hücreyle ilgili klinik çalışmaları desteklemek. Şimdiye kadar 191 çalışmaya destek verdiler. Kesin bir tedavi yöntemi bulunamadı ama ilerlemeler olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Yorum

Ad

false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: Binlerce İzmirli 'Koşamayanlar İçin' Koştu
Binlerce İzmirli 'Koşamayanlar İçin' Koştu
Dünyada 12 ülkede aynı anda başlayan, omurilik felci tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Wings for Life World Run"ın Türkiye ayağı, İzmir'de gerçekleştirildiOmurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara
https://1.bp.blogspot.com/-X5pJprMX2Bk/XM79HXB1p0I/AAAAAAAARTw/eG1BqvyIG4sXV1LzND3CcUCPBkpkr9MQACLcBGAs/s770/2.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-X5pJprMX2Bk/XM79HXB1p0I/AAAAAAAARTw/eG1BqvyIG4sXV1LzND3CcUCPBkpkr9MQACLcBGAs/s72-c/2.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
https://www.izmirmag.net/2019/05/binlerce-izmirli-kosamayanlar-icin-kostu.html
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/
https://www.izmirmag.net/2019/05/binlerce-izmirli-kosamayanlar-icin-kostu.html
true
152627421149418996
UTF-8