izmirmag | izmir'e renkli bir bakış

   |
Ahir Zaman Orkestrası
24 Ocak 2017, Salı, 20:30 
İzmir Sanat

Biletler
1. Kategori - 28.00 TL

Müzik, Dans ve Ateşin büyülü yolculuğuna hazır mısınız?

İzmir Sanat'ta gerçekleşecek bu sahne sanatları performansı için sınırlı sayıda bilet satışta...

Tek Başına Bir Hiç, Hep Birlikte Her Şey!' İlk kez sahnelenecek disiplinlerarası bu performansı birlikte deneyimlemek için, eşliğe çağrımızdır.  -Karşılaşmak dileğiyle.. Simurg, temelinde varlığı ve onun yokluğu uğruna yaşam üzerindeki amacını, evrelerini ve nihayetinde dönüşümünü kapsayan; bu durumu geçerli kılan her şeyin birbiri için gerekliliği ilkesini günümüz sahne sanatları formları ve disiplinleri içerisinde kaynaştırmayı, uygulamayı ve temsil etmeyi amaçlayan bir projedir.

Ahir Zaman Orkestrası, yaşam üzerine dağılmış sesleri aynı kaynaktan beslendiği bilgi ve bilinç ile bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Tarz, tür, söylem, ifade ve konsept kavramları açısından bu yönteme ‘yeni dünya müziği’ ismini verebiliriz.

İranlı mutasavvıf Feridüddin Attar’ın yazmış olduğu Mantık-ut Tayr isimli eser, projenin felsefi arkaplanını temsil etmektedir. Eserde ele alınan kuşların padişahları Simurg’a varmak için çıktıkları yol ve bu süreçte karşılaştıkları olaylar, dahil oldukları mertebeler; konu ve kurgu oluşturmak açısından rehber alınmıştır. Aynı zamanda Simurg’un dinamiklerini, eserin doğasını taşıyan tasavvuftaki “Vahdet-i Vücud” öğretisi oluşturmaktadır.

Projede işitilecek her şarkı hikayedeki tek bir kuşu temsil etmekte; başlarına gelen olağan dışı ama kaçınılmaz olan olayları ve duyguları, onları bulundukları yerden ayrılmaya ve Simurg’u aramaya itecek şartları simgesel bir anlatımla ifade etmektedir. Bu yol hikayesinde her bir kuş bu aşamayı yaşayacak ve nihayetinde proje kurgusal olarak kuşların Simurg’u aramak için toplandıkları meydanda sonlanacaktır.

Simurg Ahir Zaman Orkestrası’nın hazırladığı ‘Tek Başına Bir Hiç Hep Birlikte Her Şey’ adlı proje içerisinde planlanan performans iki bölümden oluşmaktadır. Yaklaşık yüz yirmi dakika sürecek olan etkinlik; altı kişiden oluşan bir orkestrayı, iki kişiden oluşan bir dans ekibini ve görsel ögeleri içerisinde barındırmaktadır.

'Tek Başına Bir Hiç, Hep Birlikte Her Şey’ projesine yönelik sahne anlayışı; sanatsal, kuramsal, felsefi ve estetik açıdan, günümüz sahne sanatları disiplin ve yöntemlerine denklik oluşturacak yeni bir bakış açısı getirmeyi, var olan sahne kavramı sınırlarını tasavvuftaki Vahdet-i Vücud anlayışı ve öğretisiyle dönüştürerek aktarmayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır.

YORUMLAR

Ad

19mayıs3rdc6:45 KKAASSMAKMAVMbarbcfBios Barbir zamanlar izmirblogBornova Açıkhava TiyatrosucafeclubContainer HallÇeşme Açık Hava Yaz KonserleriÇeşme Açıkhava TiyatrosuÇeşme KöyÇocukdeeditoryalEge Perla AVMeğitimetkinlikfestivalfırsatfotogalerifuarfuar konserlerifuar tiyatroGaziemir Atatürk Kültür MerkezigcsgösteriGüzelbahçe Kültür MerkezihaberHayal Kahvesi Çeşme MarinaHayal Kahvesi İzmirHikmet Şimşek Sanat Merkeziimza günüindirimliiptalİsmet İnönü Sanat Merkeziİz Performanceİzmir Arenaİzmir SanatJolly Joker AlaçatıKafe Pi Beach ClubKarşı Sanat MerkezikeşfetkonserKuşadası AVM AmfitiyatroKültürpark Açıkhava TiyatrosulistelokantamMavibahçe AVMmekanlarmüzemüzikNarlıdere AKMobkOoze VenueöpanelpartiPoint Bornova AVMRec PerformansrestoranSabancı Kültür MerkeziseminersergisgsinemaSoldOut Performance HallsöyleşisporSuat Taşer TiyatrosuTarihi Havagazı FabrikasıTatil-TurTepekule Kültür ve Kongre MerkezitiyatroücretsizvideoVolume AlsancakyYemekYılbaşı
false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: Ahir Zaman Orkestrası // 24 Ocak 2017 // İzmir Sanat
Ahir Zaman Orkestrası // 24 Ocak 2017 // İzmir Sanat
Ahir Zaman Orkestrası 24 Ocak 2017, Salı, 20:30 İzmir Sanat Biletler 1. Kategori - 28.00 TL
https://3.bp.blogspot.com/--6ZUvhU6xBc/WHjIUgW5fFI/AAAAAAAAIIM/PQZT-lkcNvwP_aRG9SX6BcOOK4dGi23NACLcB/s400/fd.jpg
https://3.bp.blogspot.com/--6ZUvhU6xBc/WHjIUgW5fFI/AAAAAAAAIIM/PQZT-lkcNvwP_aRG9SX6BcOOK4dGi23NACLcB/s72-c/fd.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
http://www.izmirmag.net/2017/01/ahir-zaman-orkestras-24-ocak-2017-izmir.html
http://www.izmirmag.net/
http://www.izmirmag.net/
http://www.izmirmag.net/2017/01/ahir-zaman-orkestras-24-ocak-2017-izmir.html
true
152627421149418996
UTF-8