izmirmag | izmir'e renkli bir bakış

0 0
Bu yıl kapılarını 85’inci kez açan İzmir Enternasyonal fuarında her gün çeşitli etkinliklerle binlerce İzmirliyi ağırlayan ve ziyaretçilerin beğenisini toplayan Bayraklı Belediyesi fuarın son gününde ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı konuk etti. İzdihamın yaşandığı söyleşide Ortaylı, “ Türkiye eski bir devletin değiştirilmiş rejimidir” dedi. Türkiye’nin belli kurumlar üzerinde durduğunu anlatan Ortaylı, yapılan araştırmalarda Türkiye’de adliyenin vatandaşların en çok güvendiği kurum olmadığını söyledi.

Fuar 3 No’lu holde İzmirlileri ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ile buluşturan Bayraklı Belediyesi etkinlikleriyle bir kez daha fuarın gözdesi olarak, farkını ortaya koydu. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın da katıldığı söyleşiye yoğun ilgi gösteren vatandaşlar kendilerine ayrılmış alana sığmayınca söyleşiyi ayakta dinledi.


TÜRKLER ASKER BİR MİLLETTİR
Konuşmasında Türkiye tarihi ile ilgili önemli bilgiler aktaran ve güncel konuları değerlendiren Ortaylı, Türkiye’de adliye konusunda kurulu düzenin devam ettiğini belirterek, “Bu ülkede hukuk sistemi değişmiştir. Hukuk devrimi olmuştur. Romanist hukuk sistemine geçmişizdir ama bunu hiçbir zaman memlekette adli sistemin çökmesi duraklaması davaların görülmemesi veya bir takım insanların hapishaneye koyulup unutulması veya hapishanelerdeki insanların cezalarını çekmeden başıboş şekilde sokağa çıkması gibi olayları neticelenmemiştir. Bunların üzerinde durmamız lazım. Türklerin ordusu eski bir kurumdur ve Türkler asker bir millettir bu sadece askerlik hocasının derste söylediği ortaya attığı bir slogan değildir" dedi.


BU ADAM HUMEYNİ OLMAK İSTİYOR
15 Temmuz darbe girişimi hakkında da konuşan Prof. Dr. Ortaylı, “Darbe teşebbüsü hassas bir konu. Ne oldu? Kime karşı yapıldığı mühim değil, burada inanılmaz şekilde toplum üzerinde toplumun yaşadığı tarihe kurumlara karşı küstahça bir davranış, bir talep söz konusudur. Adamın birisi adamlarıyla dünyayı yeniden yaratıp, kendine göre kurmak istiyor. Yani bu adam belki bir Humeyni olmak istiyor. İran'da Muhammed Rıza Pehlevi rejimine son verip İslam Cumhuriyetini kuran ve devrimden sonraki tüm dini yetkileri elinde tutan Şiî önderdir Humeyni. Size Humeyni'yi tanıyan gören okuyan bir adam olarak açık söyleyeyim Türkiye'de din alimleri arasında Humeyni ayarında biri yoktur açık söyleyeyim” dedi.


CEHALETİMİZDEN HAKLARIMIZI SAVUNAMIYORUZ
“Cehaletimizden dolayı Avrupa’da haklarımızı savunamıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren İlber Ortaylı, "Sürekli Avrupa İnsan Hakları divanında, mahkemede dava kaybediyoruz emin olun hepsi bizim haksız olduğumuzdan ileri gelmiyor, yani bazı haklarımızı cehaletimizden savunamıyoruz. Bakın hukuk fakültesi sayısını artırdılar, hoca yok. Tıp fakültesi kurmaya kalksan nerede kurarsan kur, gerekli hocayı buluyorsun kürsüleri kurabiliyorsun. Hatta mühendislik için de bu geçerli. Ama hukuk fakültesi açtın mı, yok hoca. Yani bu demektir ki, hukuk eğitimine sistem yeteri önemi vermemiş. Ülke olarak kaybediyoruz. Buna dikkat etmiyoruz" diye konuştu.Kaynak: Fuarda İlber Ortaylı izdihamı

YORUMLAR

Ad

false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: Fuarda İlber Ortaylı İzdihamı: ‘Cehaletimizden Bazı Haklarımızı Savunamıyoruz’
Fuarda İlber Ortaylı İzdihamı: ‘Cehaletimizden Bazı Haklarımızı Savunamıyoruz’
Bu yıl kapılarını 85’inci kez açan İzmir Enternasyonal fuarında her gün çeşitli etkinliklerle binlerce İzmirliyi ağırlayan ve ziyaretçilerin beğenisini toplayan Bayraklı Belediyesi fuarın son gününde ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı konuk etti.
https://1.bp.blogspot.com/-tEhJONnMJs0/V81xk-Cas2I/AAAAAAAAGG8/H-6FbZxlDS4Wcb3goPYv8Os5pGGM1zzugCLcB/s770/dfbv.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-tEhJONnMJs0/V81xk-Cas2I/AAAAAAAAGG8/H-6FbZxlDS4Wcb3goPYv8Os5pGGM1zzugCLcB/s72-c/dfbv.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
http://www.izmirmag.net/2016/09/fuarda-ilber-ortayl-izdiham.html
http://www.izmirmag.net/
http://www.izmirmag.net/
http://www.izmirmag.net/2016/09/fuarda-ilber-ortayl-izdiham.html
true
152627421149418996
UTF-8