izmirmag | izmir'e renkli bir bakış
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) düzenlediği 30. Uluslararası İzmir Festivali, Viyana Senfoni Orkestrası'nın konseri ile sona erdi. 25 Haziran gecesi Efes Antik Tiyatro'da yapılan konserde 116 yıllık orkestrayı, sıra dışı işleriyle dikkat çeken 'çağımızın heyecan uyandıran şeflerinden' biri olarak tanımlanan Amerikalı Şef Robert Trevino yönetti. Orkestraya solist olarak genç kuşağın en parlak piyanistlerinden Alice Sara Ott katıldı.

Viyana ekolünün en parlak temsilcisi olan Viyana Senfoni Orkestrası, 30. Uluslararası İzmir Festivali'nin kapanış konserine Çaykovski'nin “Fırtına" uvertürü ile başladı. Bestecinin Shakespeare'in aynı adlı eserinden esinlenerek yazdığı fantezi uvertür, Efes Antik Tiyatroyu dolduran dinleyicilerin adeta kulaklarının pasını sildi. Liszt'in 2 numaralı La Majör piyano konçertosunda Alice Sara Ott, niçin çağımızın en yetenekli piyanistlerinden biri olarak kabul edildiğini kanıtladı. Liszt'in 18 yılda tamamladığı ve son haline 22 yılda getirdiği, eleştirmenlerin “Bir melodinin hayatı ve maceralarıö olarak tanımladığı konçertoyu Ott, incelikle yorumladı. Alice Sara Ott, dinleyenlerinin coşkulu alkışlarına Chopin'in la minör valsi ile teşekkür etti. Şef Robert Trevino yönetimindeki Viyana Senfoni Orkestrası konseri Dvorak'ın 7. Senfonisi ile bitirdi. Dvorak'ın bir besteci olarak başarılarının zirvesi kabul edilen eseri, Orkestra da zirve denilebilecek bir yetkinlikle çaldı. Dinleyicilerin dinmeyen alkışları üzerine üç kez sahneye dönen Trevino sırasıyla, Dvorak'ın 1 numaralı Slavanic Dansı, Brahms'ın 5 numaralı Macar dansı ve Strauss'un Thunder and Lightning eserlerini bis olarak çaldırdı. 17 Mayıs'ta Joshua Bell & Sam Haywood konseri ile başlayan 30. Uluslararası İzmir Festivali, Viyana Senfoni Orkestrası Konseri ile sona erdi.

YORUMLAR

Ad

14s3rdc6:45 KKAASSMAKMAVMbarBios Barbir zamanlar izmirblogBornova Açıkhava TiyatrosucafeContainer HallÇeşme Açıkhava TiyatrosuÇeşme KöyÇocukdeeditoryalEge Perla AVMeğitimetkinlikfestivalfirsatfotogalerifuarfuar konserlerifuar tiyatroGaziemir Atatürk Kültür MerkezigösteriGüzelbahçe Kültür MerkezihaberHayal Kahvesi Çeşme MarinaHayal Kahvesi İzmirHikmet Şimşek Sanat Merkeziimza günüindirimliiptalİsmet İnönü Sanat Merkeziİz Performanceİzmir Arenaİzmir SanatJolly Joker AlaçatıKarşı Sanat MerkezikeşfetkonserKuşadası AVM AmfitiyatroKültürpark Açıkhava TiyatrosulistelokantamMavibahçe AVMmekanlarmüzemüzikNarlıdere AKMOoze VenueöpanelpartiPoint Bornova AVMRec PerformansrestoranSabancı Kültür MerkeziseminersergisgsinemaSoldOut Performance HallsöyleşisporSuat Taşer TiyatrosuTarihi Havagazı FabrikasıTepekule Kültür ve Kongre MerkezitiyatroTurlarücretsizvideoVolume AlsancakyYemekYılbaşı
false
ltr
item
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası: İzmir Festivali Sona Erdi
İzmir Festivali Sona Erdi
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) düzenlediği 30. Uluslararası İzmir Festivali, Viyana Senfoni Orkestrası'nın konseri ile sona erdi.
https://3.bp.blogspot.com/-OJboIbU2bNc/V3EX02-vRkI/AAAAAAAAFIM/EZKddMu54-EoTeRhfnqXxQvxDLDTpZTRgCLcB/s320/esafsd.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-OJboIbU2bNc/V3EX02-vRkI/AAAAAAAAFIM/EZKddMu54-EoTeRhfnqXxQvxDLDTpZTRgCLcB/s72-c/esafsd.jpg
izmirmag | izmir etkinlikleri, konserler, tiyatrolar, festivaller ve dahası
http://www.izmirmag.net/2016/06/izmir-festivali-sona-erdi.html
http://www.izmirmag.net/
http://www.izmirmag.net/
http://www.izmirmag.net/2016/06/izmir-festivali-sona-erdi.html
true
152627421149418996
UTF-8